Як допомогти обдарованим дітям

Як навчити дитину самостійності
Кожен з батьків, звісно, прагне, щоб його дитина стала самостійною людиною. Але нерідко трапляється так, що син або донька виростають, створюють свою сім'ю, виховують власних дітей, але так і залишаються залежними, безпорадними в скрутних ситуаціях, як кажуть, "несамостійними".
            Чим же керуватися, щоб виховати такі якості, як відповідальність за свої вчинки, здатність самостійно приймати рішення і захищати власну гідність, впевненість у собі і своїх силах? Напевно, кожен з батьків хотів би в майбутньому бачити свою дитину саме такою. Виховання дитини - це, з одного боку творчий, цікавий процес, який приносить батькам справжнє задоволення і багато щасливих переживань, з іншого боку, виховання - тривалий і складний процес. Він потребує від батьків уважного ставлення і сумління, тому що кожен малюк - це унікальна особистість, але є певні закономірності в процесі розвитку, характерні для будь-якої особи.
  Американські психологи Бері і Дженей Уайнхольди визначають чотири стадії процесу індивідуального розвитку дитини від стадії повної залежності від батьків (стадія співзалежності) до повної самостійності (стадія взаємозалежності).
За сприятливих умов, процес індивідуального розвитку дитини як особистості завершується в 12 років, тобто дитина в цьому віці має стати самостійною. На кожній з цих стадій дуже важливо, щоб батьки поступово навчали дитину самостійності і відповідальності, були поруч, підтримували дитину на її нелегкому шляху засвоєння нових знань і навичок.
 Перша стадія - співзалежності - триває близько 6-9 місяців. На цій стадії дитина ще не відчуває себе окремою особистістю, вона існує в атмосфері єднання і злагоди зі своєю матір'ю. Основна потреба дитини на стадії співзалежності - це постійний догляд і комфорт. Якщо у немовляти виникають будь-які потреби (в їжі, питті, теплі, обіймах тощо), але батьки в силу певних причин не звертають на це уваги, малюк відчуває безпорадність і страх, що створює підґрунтя для розвитку невротичного стану.  Тільки в умовах постійної турботи, любові і дбайливого догляду з боку матері, батька та інших дорослих дитина зростає емоційно врівноваженою і здоровою. Ця стадія закінчується, коли малюк починає повзати і ставати на ніжки.
Друга стадія - протизалежність - припадає на вік від 1,5 до 3 років. У дитини переважає прагнення пізнавати навколишній світ та відокремлюватись. Вона намагається якомога більше навчитись, часто повторює "Я сам". Батьки в цей період також переорієнтовуються на свої особисті інтереси, такі як кар'єра, власні взаємовідносини. На цій стадії, окрім вміння ходити, говорити, самостійно їсти, дитина також навчається важливим емоційним вмінням:
 - відкладати задоволення,
 - розуміти заборону,
 - відчувати зв'язок з батьками та іншими членами родини,
 - довіряти оточуючим.
 Після завершення другої стадії малюк плавно переходить до третьої стадії свого розвитку - стадії незалежності. Протягом цієї стадії, яка звичайно триває до 6 років, дитина більшу частину часу може діяти автономно, але все ще потребує постійної підтримки і контролю з боку батьків та інших членів сім'ї.  В цей період в особистісному розвитку малюка відбуваються важливі зміни:
 - розвивається відчуття власного "я", окремого від інших;
 - розвивається наполегливість, а також здатність розраховувати на себе при зіткненні з труднощами або критикою;
 - розвивається здатність брати на себе відповідальність за свої дії та рішення;
 - розвивається вміння і потреба ділитися з іншими;
 - розвивається вміння ідентифікувати свої відчуття та відчуття інших;
 - досягається повна незалежність в повсякденних справах (вмивання, одягання, користування туалетом тощо).
 Після третьої стадії дитина підготовлена до завершальної четвертої стадії особистісного розвитку - взаємозалежності, яка триває в період від 6 до12 років.  У цьому віці у дитини формується своя власна особиста думка про себе і оточуючий світ. У взаємовідносинах з дорослими і однолітками в поведінці дитини спостерігаються коливання: то прагнення до близьких стосунків, то намагання відокремитись. Головне, чого дитина має досягти у взаємовідносинах з оточуючими - це самодостатність, тобто відчуття комфорту, незалежно від того, подобається вона іншим чи ні, знаходиться вона у близьких взаємовідносинах чи ні. Така дитина спроможна самостійно приймати важливі для себе рішення (говорити "ні", робити вибір і т.д.) та відповідати за свої вчинки.
 Звісно, що від дорослих, які виховують дитину, залежить, як успішно вона пройде всі стадії особистісного розвитку і стане самостійною та відповідальною. За несприятливих умов і певних недоліків виховання, дитина залишається на стадії співзалежності, що зумовлює виникнення проблем у стосунках з оточуючими (залежність від партнерів), в самореалізації або спричиняє залежність від хімічних речовин (наркотики, алкоголь, переїдання тощо).
Які ж необхідні умови для розвитку самостійності і відповідальності?
 Сприймання дитини такою, якою вона є і приймання її такою, якою вона є
Батьки, вчителі, вихователі, дорослі члени сім'ї та інші авторитетні особи повинні з самого народження уважно ставитись до природних рис характеру і здібностей дитини і не намагатись підлаштовувати її під свїй ідеал. Бешкетник, скільки б його не лаяли і не докоряли йому, все одно не стане ходити по струнці. Але від дорослих залежить, виросте він хуліганом або стане ініціативною людиною. У такої дитини є важлива для розвитку підприємливості риса - здатність ризикувити, і батькам важливо навчити дитину розрізняти розумний ризик від небезпечного і безрозсудливого.
 Замкнена дитина ніколи не стане душею компанії, але від дорослих залежить, чи навчиться вона спілкуватися з оточуючими і поводити себе впевнено за будь-яких обставин, чи буде страждати від невпевненості в собі при спілкуванні з людьми.
 Не варто вишукувати в своїй дитині недоліки і викорінювати їх. Більш ефективно розвивати природні здібності і позитивні риси характеру малюка.
 Але важливо пам'ятати, що у кожної людини є свої ресурси, можливості і вони не безмежні. Виходячи з цього, задача батьків - визначити головні риси характеру своєї дитини і ставитись з повагою до особистості в будь-якому віці. Довіра і заохочування дитини на різних етапах її розвитку
 Якщо ви не довіряєте дитині і постійно намагаєтесь вказувати, що і як треба робити, можливо, вона буде чудово виконувати всі свої обов'язки, але відчуття відповідальності та самостійності в ній так і не сформується. Воно виробляється лише там, де у людини є можливість вибору і він/вона самостійно приймає рішення. Повага з боку дорослих до дитини як до особистості.
 Для формування самостійності, важливо, щоб потреби і бажання дитини сприймались дорослими уважно і серйозно. Це створює сприятливу атмосферу для її розвитку.
Не припустимо, щоб при спілкуванні з дитиною дорослі вживали сарказм, іронічні зауваження, висміювання. Якщо ви робите критичне зауваження, воно має бути направлене на її дії, вчинки, а не на дитину особисто. Повага батьків до своїх власних інтересів та прав.
Батько і мати, виявляючи турботу про своїх дітей, мають служити для них прикладом турботливого ставлення особисто до себе. Діти повинні постійно відчувати, що у батьків є їх особисті потреби. Батьки мають певні права: право побути на самоті, право на поважливе ставлення до себе, право на розумну тишу і спокій, право на особистий час і особисті стосунки тощо.
 Які дії дорослих заважають розвитку самостійності у дітей ?
Надмірна опіка
 Якщо дитину на кожному кроці безперервно контролювати, попереджувати, охороняти, вона почувається зовсім безпорадною і незграбною. Поступово у дитини зникає інтерес до будь-якої діяльності, яка знаходиться під невтомним контролем батьків, дідусів, бабусь та інших дорослих. Бернард Шоу з цього приводу писав: "Не всі батьки, на жаль, знають, скільки дітей мріють про те, щоб їх залишили у спокої".
 До нас на психологічну консультацію звернулась мама 12-річного хлопчика Андрія. Її хвилювало питання, чому син погано вчиться у школі, не читає книжок, нічим не цікавиться. "Заради дитини" мама залишила роботу, щоб контролювати кожен його крок і таким чином покращити успіхи хлопчика у школі. Вона сподівалася, що при такому щохвилинному контролі, син почне вчитися краще. У мами зникли свої власні інтереси, вона нічого не могла розповісти психологу особисто про себе, про свої власні професійні успіхи, про свої захоплення, свої наміри. Вона зустрічала сина зі школи, разом з ним вчила уроки, критикуючи хлопчика за кожну помилку, наводила порядок в його речах, вирішувала за нього, яку книжку йому краще почитати тощо. Нажаль, бажаний результат, як правило, таким способом не досягається.
В таких випадках батьки не враховують того, що отриманні насильницьким шляхом знання швидко забуваються і майже ніколи не використовуються в майбутньому. Людина може реалізувати свої знання і свої таланти тільки в тій сфері діяльності, якою вона займається за власним бажанням і з особистим інтересом. З іншого боку, батьки повинні пам'ятати про фізичну безпеку дитини і не залишати її без догляду в небезпечному середовищі.
 Нехтування реальними почуттями і потребами дитини
 В багатьох сім'ях існують негласні правила, згідно з якими, дітям забороняється відкрито проявляти свої почуття, особливо негативні, обговорювати проблеми, що в них виникають, мати свою особисту думку. В таких сім'ях не заведено, щоб діти заперечували дорослим, мали свої особисті уявлення, відстоювали свої особисті права і інтереси. Коли син або донька наївно говорять правду, їх за це карають, критикують і принижують. В результаті діти привчаються самі нехтувати своїми потребами і не розвиваються як особистості, їм завжди буде здаватися, що їх благополуччя залежить від інших, що інші люди керують їх життям, примушують до тих чи інших вчинків.
 Коли ми, на психологічній консультації, розмовляємо з такими людьми, вони відрізняються від інших клієнтів тим, що їм дуже важко розпізнати свої почуття і визначити свої потреби. Вони, як правило, чекають від психолога поради, або готового рішення в скрутній ситуації. Дуже важко для таких людей опинитися в ситуації вибору, бо з дитинства вони не мають навичок спиратися на себе, довіряти своїм почуттям, своєму внутрішньому світу і досвіду. Вони звикли, що батьки завжди вирішували за них, які у них потреби, як краще поводитись в тій чи іншій ситуації.
 До нас на консультацію звернулась 32 річна жінка, яка не могла вирішити: народжувати дитину чи погоджуватись на запропоновану їй престижну відповідальну роботу. Вона не могла відповісти на питання психолога: "А ви, особисто, чого б хотіли саме тепер, до чого ви прагнете?" Згадуючи дитинство, клієнтка розповіла, що вона завжди приймала гарячу як на себе ванну, бо мати прочитала у довіднику, що дітей треба купати при температурі 35 градусів. Їй ніколи не пропонували обрати, що б вона хотіла на вечерю, бо мама краще знала, які страви корисніше вживати в її віці тощо.
В подібних випадках пріоритетними установками батьки вважають: "Думай, якщо є сумніви, спитай у дорослого або прочитай у довіднику", але дитину не вчать довіряти своїм власним почуттям, навіть забороняють висловлювати свої почуття, особливо негативні.
 Процес виховання в дитині самостійності і відповідальності - це процес, що потребує від дорослих максимальної уваги до дитини і до своїх власних почуттів і потреб.
Коли ваша дитина поводиться не самостійно і безвідповідально (лінується, не намагається добре вчитися, неохайний/на, має шкідливі для його/її здоров'я звички, грубо поводиться з вами тощо), спробуйте проаналізувати:
Чи задоволені особисто ви тим, як на даний момент склалося ваше життя? Чи задоволені особисто ви собою, своїми досягненнями в житті, своїми стосунками з тими, хто вас оточує? Чи задоволені ви тими стосунками, які побудували з вашою дружиною (вашим чоловіком)? Чи хотіли б особисто ви, коли б мали стільки ж років, як ваш син або донька, зростати в такій же сім'ї, в такому ж емоційному оточенні, як ваша дитина?
Якщо ви відповіли "ні" хоча б на одне з цих запитань, то можливо ви своє невдоволення собою "проектуєте" на свою дитину, тобто поводитесь з нею занадто критично.
Критичне ставлення до дитини і результатів її діяльності
Підростаючи ваш малюк постійно вчиться, засвоює нові знання і навички. Але якщо ви безперервно критикуєте кожен крок своєї дитини, вам не варто чекати від неї успіхів і відповідального ставлення до будь-якої справи.
Ще гірші результати ми, як психологи, спостерігаємо там, де критикують саму дитину. Якщо батьки вважають своїх сина або доньку лінивими, нездібними, безтурботними, нечесними тощо, це створює значну перешкоду у розвитку дитячої самостійності та позитивної самооцінки. Навіть якщо батьки лише думають про це, не критикуючи дитину вголос. Адже батьківська установка безпосередньо впливає на характер і вчинки дитини.
Пам'ятайте, що дитина, як правило, наділяє дорослих авторитетом і досвідом, навіть якщо вголос вона говорить протилежне. Таким чином, ваша батьківська установка впливає на дитину значно більше, ніж її ставлення до вас. Тільки за умов, коли ви внутрішньо сприймаєте свою дитину як приємну, здібну, відповідальну, чесну людину, незалежно від складнощів і конфліктів, що виникають між нею і вами, вона виросте самостійною людиною, здатною приймати по відношенню до себе правильні рішення.
З другої стадії розвитку дитини (стадії протизалежності) батькам важливо, з одного боку, поважати прагнення дитини до самостійності і не заважати їй оволодівати новими навичками, а, з іншого боку, завжди бути готовими прийти дитині на допомогу, підтримати її в разі необхідності.
Батькам та іншим дорослим слід бути поруч з дитиною, але не заважати, коли вона набуває нового досвіду, наприклад намагається самостійно зашнурувати черевики або побудувати будиночок з кубиків. Навіть, якщо ви бачите, що малюк явно робить не так, не втручайтесь.
По-перше, шляхом проб і помилок дитина може впоратись самостійно. По-друге, коли ви втручаєтесь в процес, ви заважаєте дитині і не дозволяєте їй реалізувати своє бажання вчитись чомусь новому.
Психологи підрахували, що у віці від одного до п'яти років діти звичайно чують від 15 до 20 тисяч разів слова "ні", "не роби", "не можна", "краще не треба", "не варто". Такі послання від авторитетних дорослих створюють у дитини підґрунтя для невпевненості в собі і в своїх можливостях. Для нейтралізації такого негативного уявлення про себе дитині потрібно, щоб вона мала можливість почути 15-25 тисяч разів: "так", "ти міг би", "можеш це зробити" тощо.
 Таким чином, не втручайтесь у справу, якщо ваша дитина не звертається до вас по допомогу. Тільки в тих випадках, коли дитина просить вас допомогти чи зробити щось разом з нею, або ви бачите, що вона явно сама цього не зробить, вам необхідно її підтримати. Інколи достатньо, що ви спокійно будете спостерігати за її діями, підбадьорюючи словами, в інших випадках можна зробити разом ту справу, яку завтра вона вже зможе зробити сама.
Чим дорослішою стає ваша дитина, тим більше в неї відповідальності і самостійності. Всі навички, якими дитина оволоділа до 12 років, вона засвоїла, повторюючи дії дорослих.
 У підлітковому віці між 12 і 16 роками діти вчаться приймати свої самостійні рішення. Сину або дочці важливо усвідомити, що він або вона - це особистість, яка існує окремо від інших і сама несе відповідальність за свої вчинки і за своє власне життя. Підліток вже повинен розуміти, що він сам здатен приймати рішення, які стосуються його навчання, вибору друзів, розподілу власного часу, догляду за своїм тілом тощо. Ви можете погоджуватись або ні з його(її) стилем життя, але і ви, і ваша дитина повинні усвідомити, що прислуховуючись до вашої думки, дитина приймає остаточне рішення самостійно, тому відповідальність за свої рішення і вчинки несе особисто. Коли стане ясно, які здібності проявляє ваша дитина, до чого вона прагне, ви можете підтримувати ті риси і навички, які вважаєте позитивними, але завжди пам'ятайте, що остаточне рішення належить вашій дитині.
 Отже, ваше основне завдання в процесі виховання дітей - це безумовне прийняття вашого сина або доньки з усіма їх успіхами і складнощами, з усіма їх спрямуваннями і мріями, з усіма їх досягненнями і поразками. Але виховання - це не керівництво життям і вчинками ваших дітей, це не "викорінення їхніх недоліків" і не компенсація ваших власних проблем.
 Якщо ви хочете бачити свою дитину самостійною і відповідальною, скільки б їй років сьогодні не було, найперше з чого варто було б почати - це ваша власна самостійність і відповідальність.
Якщо ви:
 - берете на себе відповідальність за свої слова і вчинки,
 - рішуче дієте в своїх інтересах,
 - відчуваєте гордість за свої досягнення,
 - достойно переживаєте невдачі, якщо щось відбувається не так, як вам хотілось би,
 - відчуваєте свою здатність впливати на своє оточення - можете вважати, що своїм власним прикладом ви створили максимально сприятливі умови для розвитку своєї дитини як особистості.
 Додавши безмірну батьківську любов, яку, ви, безумовно, відчуваєте до своїх сина або доньки, ви неодмінно виховаєте самостійну і відповідальну особистість.
Джерело: www.rozrada.kiev.uа
Автор: Тетяна Кульбачка. При написанні буклету були використані матеріали книг Роберт Т. Байярд, Джин Байярд "Ваш беспокойный подросток" та Берри и Дженей Уайндхольд "Освобождение от петли созависимости"
Теги: психолог, навчання, поради, самостійність

Вчіть дитину самостійності і незалежності!
Потреба відчуття свободи вибору є закорінена глибоко в людській натурі. Вона з'являється ще у немовлят, які реагують сміхом і радістю на ігри, в яких самі можуть встановлювати правила гри. І це повністю природно, що діти прагнуть до незалежних, самостійних дій. Вони хочуть контролювати те, що з ними і довкола них відбувається.
            Якщо ми хочемо, щоб наші діти виросли людьми, які можуть розумно керувати своїми вчинками, які в важкі хвилини зможуть знайти в собі опору і дати опору іншим, ми повинні від самого народження дбати про розвиток їх внутрішньої самостійності. При нав'язаній за роки комунізму безпорадності і при надзвичайно швидкому темпі змін у сучасному світі, дуже важливо показати нашим дітям, що вони самі можуть контролювати і керувати своїм життям. Що можна бути самостійними і незалежними, що кожна людина є обдарована творчою силою і свободою вибору.
Як виховувати дитину незалежною і самостійною людиною, але водночас вразливою на почуття і потреби інших людей?
 Американський психолог Клавдій Штайнер сформулював десять засад, які можуть нам у цьому допомогти:
 1. Коли приходить на світ твоя дитина, це означає, що протягом наступних 18-ти років будеш зобов'язаний забезпечити їй прожиток і опіку. Водночас постарайся, щоб ваш зв'язок не перетворився в залежність. Дай дитині стільки незалежності і самостійності, скільки вона подужає витримати.
 2. В вихованні найважливішим є розвиток дитини. Ти повинен забезпечити їй можливість щораз більшої свідомості, впевненішої почуттєвості і спонтанності. Жодна мета (дисципліна, добрі манери, вміння пристосовуватись) не повинні заступати право дитини до гідності та індивідуальності.
 3. Кожна людина, а відповідно і дитина, має право виражати свої почуття: як позитивні, так і негативні. Заохочуйте дітей висловлювати свої почуття («Не люблю, коли ви мене перебиваєте! Я не вмію думати так швидко, як ви!»); вчіть дитину розуміти і приймати почуття інших людей ("Я посварився з мамою так, як ти сваришся з братом, інколи так буває, що люди сваряться").
 4. Дозвольте дитині користуватися своїм розумом та інтуїцією. Нехай розвиває в собі здатність до дослідження світу і вчиться робити власні висновки. Замість тверджень і наказів вживай раціональні аргументи, будь готовим до зміни чи поправки своєї позиції. Звертай увагу на те, чи варто щось зробити, а не на те – можна чи не можна.
 5. Ніколи не кажи неправди своїм дітям! Якщо вважаєш, що не хочеш чогось розповідати, поясни їм, чому так робиш.
 6. Не вгамовуй спонтанності дитини, не обмежуй її рухливості (в межах реальної, а не вигаданої безпеки). Дозволь, щоб дитина вивчала світ всіма способами. Ніколи не застосовуй фізичної сили, це вдаряє по гідності дитини: не штовхай, не тряси, не бий!!! Якщо інколи в пориві гніву щось таке трапиться, попроси пробачення в дитини, але не виправдовуйся. Старайся, щоб це більше не повторювалось.
7. Якщо в дитини виникають якісь труднощі, не приймай жодних мір, поки це не буде необхідним. Хай дитина пробує сама знайти вихід і зарадити в ситуації. Дай дитині шанс, а якщо ж їй не вдасться, ніколи не говори: "А я тобі казав!".
8.  Не вчи суперництва. Його й так достатньо в садку і в школі. Не порівнюй дитину з іншими, бо вона не є псом на виставці собак. Завжди будуть діти у чомусь кращі, а в чомусь гірші від твоєї дитини. Вчи дитину співпраці – показуй, в чому вона полягає.
9. Не дозволяй дитині порушувати твою самостійність та індивідуальність. Шануй потреби дитини, але вимагай також поваги до твоїх власних потреб і бажань. Маєш право на свій власний час, простір, маєш право радіти життю також і без товариства твоєї дитини.
10. Довірся людській натурі і повір в свою дитину! Це довір'я буде рости разом з твоєю дитиною, її самостійністю і любов'ю до тебе.
 Ось такі чудові засади виховання пропонує нам американський психолог.
Джерело: http://dyvensvit.org
Теги: виховання, самостійність, вибір
Індивідуальний підхід у вихованні вундеркінда
Мрія багатьох батьків мати і виховати обдаровану дитину. Багато батьків під обдарованістю дитини розуміють його успішне навчання в школі, вигуки захоплення і похвали з боку вихователів і вчителів. Однак далеко не завжди самі старанні учністають успішними людьми. Все залежить від якості виховання дитини в ранньому дитинстві. Коли батьки дуже вимогливі і дбають тільки про розвиток таланту дитини, а не про нього самого, то обдаровані діти виростають незацікавленими, пригніченими і образливими людьми.
Дитина вундеркінд - це унікальне і неповторне явище, дослівно "чудо-дитя". Тому настільки ж індивідуальним повинен бути й його процес виховання. Російський генетик Володимир Ефроімсон на підставі своїх досліджень прийшов до висновку, що вундеркінд відрізняється відхиленням у розвитку мозку і психічному розвитку, така дитина зустрічається приблизно один раз із тисячі звичайних дітей і розвивається в потрібній мірі лише в одного з мільйона, а дійсно генієм стає один з десяти мільйонів. Ці дані цілком відображають істину: хоч багато дітей народжуються обдарованими, але більшість з них не можуть реалізовувати свої здібності. Задумку психологів, для формування вундеркінда батьки повинні бути особливими і готовими до нестерпного праці для розвитку її здібностей.
Перш ніж говорити про те, як виховати вундеркінда, треба з'ясувати, обдарована чи насправді ваша дитина або в неї є загальні теоретичні навички та знання. Ознаками обдарованості дитини є такі здібності:
  1. Дитина намагається у всьому знайти свої власні унікальні шляхи вирішення та навчання.
  2. Дитина легко і швидко освоює всі аспекти свого захоплення і може годинами розповідати про це.
  3. Дитина дуже допитлива і бажає вивчати все більше і більше.
  4. Дитина занадто вимоглива до себе і самокритична.
  5. Дитина відрізняється великою цілеспрямованістю та працьовитістю.
Завдання батьків на тому етапі, коли дитина з неприхованим задоволенням починає займатися тим видом діяльності, який їй подобається, вчасно виявити здібності дитини і направити максимально можливі зусилля на їх розвиток.
Причиною невдачі багатьох батьків обдарованих дітей є неправильне виховання і відсутність індивідуального підходу. В цьому випадку обдарована дитина виростає замкненою і закомплексованою невдахою. Часто, незважаючи на свої розумові здібності, вони відрізняються небажанням працювати і безпечністю. Як же правильно виховати вундеркінда?
Ось які рекомендації дають на цей рахунок психологи:
1. З самого раннього віку з дитиною багато спілкуйтеся. Вундеркіндів, які відвідували ясла і дитячий садок, не буває. Для виховання вундеркінда з раннього віку необхідно постійне перебування з ним поруч люблячої його людини.
2. Бажано, щоб у вундеркінда був молодший брат або сестра. Вундеркінду необхідно постійно когось вчити, щоб самому далі розвиватися.
3. Ніколи не критикуйте і не знижуйте самооцінку дитини. Весь час прохайте їїо пояснити щось вам або молодшій дитині.
4. Виховуйте в дитині наполегливість, працьовитість і силу волі. Не опікайте її, вчіть самостійності.
5. Не підганяйте дитину під ті стандарти, які повинні бути у дітей її віку.
Якщо дитина відрізняється від інших дітей зовні або своєю поведінкою, то не слід від неї вимагати, щоб вона змінилася.
6. Підтримуйте інтерес дитини до того виду діяльності, яким вона захоплюється. Не пригнічуйте її  бажання фантазувати, якщо навіть це вам не подобається.
7. Підтримуйте прагнення дитини брати участь у суспільному житті, відвідувати гуртки та секції.
8. Вибирайте школу для навчання обдарованих дітей. Відвідуючи звичайну школу, вона не буде використовувати свій багатий потенціал, в результаті в неї не розвиваються такі риси характеру, як наполегливість, працьовитість і сила волі.
9. Не змушуйте дитину вчити всі предмети на відмінно, головне не відбивайте у неї бажання займатися улюбленим захопленням. Багато геніїв не відрізнялися успіхами в школі. Так Ісаак Ньютон в школі дуже погано вчився, а Альберт Ейнштейн розвивався дуже повільно, пізно навчився говорити і пішов в школу.
10. Пам'ятайте, обдарованій дитині потрібно не захоплення, а допомога. Не хваліть і не давайте цього робити вихователям. В іншому випадку дитина може вирости нездоровим егоїстом. Пишаєтеся своєю дитиною, але тільки не при ній.

Немає коментарів:

Дописати коментар